فایل ورد مقاله بررسي مقايسه اي فرآيندهاي فنتون، ترسيب شيميايي و تلفيق آن ها در حذف کروم(VI) از محيط هاي آبي

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله بررسي مقايسه اي فرآيندهاي فنتون، ترسيب شيميايي و تلفيق آن ها در حذف کروم(VI) از محيط هاي آبي دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله بررسي مقايسه اي فرآيندهاي فنتون، ترسيب شيميايي و تلفيق آن ها در حذف کروم(VI) از محيط هاي آبي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله بررسي مقايسه اي فرآيندهاي فنتون، ترسيب شيميايي و تلفيق آن ها در حذف کروم(VI) از محيط هاي آبي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله بررسي مقايسه اي فرآيندهاي فنتون، ترسيب شيميايي و تلفيق آن ها در حذف کروم(VI) از محيط هاي آبي :


محل انتشار: شانزدهمین همایش ملی بهداشت محیط
تعداد صفحات:17
نویسنده(ها):
احمد جنیدی جعفری – دکتری بهداشت محیط، دانشیار دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران؛ ایران.
سمیه گل باز – کارشناس ارشد مهندسی بهداشت محیط، دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج؛ ایران
روشنک رضائی کلانتری – دکتری مهندسی محیط زیست، دانشیار دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران؛ ایران

چکیده:
مقدمه و اهمیت موضوع: کروم در پساب صنایع مختلفی مانند صنایع سنگ معدن و آبکاری فلزات وجود دارد. مشکلات ناشی از این عنصر در محیط عمدتاً به کروم شش ظرفیتی مربوط می گردد که از سمی ترین آلاینده ها در محیط زیست است. بنابراین کنترل غلظت این آلاینده در حد استاندارد جهت حفظ سلامتی افراد، ضروری است. هدف اصلی این مطالعه، بررسی فرآیند های فنتون، ترسیب شیمیایی و تلفیق آن ها در حذف کروم(VI) از محیط های آبی بود.مواد و روشها: این تحقیق یک مطالعه تجربی بود که در مقیاس آزمایشگاهی و در سیستم بسته انجام شد. در طی انجام فرآیندهای مذکور، اثر متغیرهای pH، نسبت مولی عامل های فنتون و ترسیب (H2O2/Fe2+ و FeCl3)، زمان تماس و غلظت اولیه کروم بر راندمان حذف آن از محیط های آبی مطالعه شد. کروم در نمونه های آزمایش توسط دستگاه جذب اتمی شعله ای سنجش شد.نتایج: حدود 98% از کروم توسط خاصیت کواگولاسیون فنتون حذف خواهد شد که بهترین شرایط حذف آن شامل mg/L10 کروم، 4pH=، 4/2=H2O2/Fe2+ و زمان واکنش 30 دقیقه بود. حداکثر راندمان حذف کروم در فرآیند ترسیب حدود 97% (در شرایط بهینه mg/L5 کروم، 7pH=، gr/L7/0=FeCl3 و زمان ته نشینی 20 دقیقه) بود. تلفیق این دو روش، می تواند غلظت های بیشتری از کروم(15mg/L) را تا حدود 99/99%حذف نماید. بنابراین راندمان حذف آلاینده کروم توسط روش تلفیقی فنتون و ترسیب بیش از هر یک از روش ها به تنهایی بود (آزمون کروسکال والیس، Pvalue005).نتیجه گیری: روش تلفیقی فنتون و ترسیب می تواند به عنوان گزینه ای مناسب برای حذف کروم جهت دستیابی به استانداردهای زیست محیطی مدنظر قرار گیرد.

توضیحات بیشتر