فایل ورد مقاله بررسي و نقش کودههاي فسفاته در آلودگي خاک هاي کشاورزي به آلاينده هاي فلزي، شبه فلزي و نوکلوئيدي

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله بررسي و نقش کودههاي فسفاته در آلودگي خاک هاي کشاورزي به آلاينده هاي فلزي، شبه فلزي و نوکلوئيدي دارای 9 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله بررسي و نقش کودههاي فسفاته در آلودگي خاک هاي کشاورزي به آلاينده هاي فلزي، شبه فلزي و نوکلوئيدي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله بررسي و نقش کودههاي فسفاته در آلودگي خاک هاي کشاورزي به آلاينده هاي فلزي، شبه فلزي و نوکلوئيدي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله بررسي و نقش کودههاي فسفاته در آلودگي خاک هاي کشاورزي به آلاينده هاي فلزي، شبه فلزي و نوکلوئيدي :


محل انتشار: همایش ملی پژوهشهای محیط زیست ایران
تعداد صفحات:9
نویسنده(ها):
رضا شریفیان عطار – دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی زیست محیطی دانشگاه پیام نور مشهد
عاطفه زمانیان – دانشگاه صنعتی شاهرود، کارشناس زمین شناسی کاربردی
فائضه مجیدزاده – دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی زیست محیطی دانشگاه پیام نور مشهد

چکیده:
امروزه کودها در نگهداری و یا افزایش تولید جهانی غذا، نقش اساسی را ایفا می کنند. در بسیاری از نقاط جهان، به خاطر استفاده از کودها، افزایش خوبی در بازدهی محصول گزارش شده است. به علاوه، از آنجا که به کشاورزان اجازه داده شده مغذی های خاص را که برای تولید بهینه محصول در درازمدت مورد نیاز است، برای محصولات تامین کنند، کودهای غیرآلی، بخشی جدانشدنی از سیستم های کشاورزی پایدار شده است. برخی کودهای غیرآلی شامل فلزات، شبه فلزات و رادیونوکلیدهای آلاینده هستند. هم مواد منبع تهیه کودها و هم موادی که در طول فرایند تولید، به کود اضافه می شوند، در غلظت آلاینده های موجود در کودها اثر می گذارند. با توجه به اینکه سلامت خاکهای کشاورزی نقش مستقیم در سلامت زنجیره غذایی و در نهایت سلامت انسان دارد لذا این مطالعه به بررسی نقش کودهای فسفاته در آلودگی خاکهای کشاورزی به آلاینده های فلزی و شبه فلزی و نوکلوئیدها می پردازد. نتایج نشان می دهد که افزایش غلظت آلاینده های Zn, U, Th, Sr, F, Cr, Cd, As نسبت به غلظت آنها در پوسته زمین محتمل است. همچنین مطالعه نشان می دهد که خطر As, Pb ناشی از کود برای سلامتی زنجیره غذایی قابل اغماض است در حالی که کادمیوم همچنان به عنوان مهمترین آلاینده ناشی از این کودها، مطرح می باشد.اما به مدلهای دینامیک دقیقی نیاز است تا ارزیابی شود که در چه خاکی و چه شرایطی از نظر کشاورزی و همچنین در طی چه زمانی، این عناصر به غلظت های بحرانی در غذاها یا خاک ها می رسند.

توضیحات بیشتر